Mazurska Chata

wygodne noclegi w Mikołajkach w atrakcyjnej cenie!

Giżycko

Giżycko - miasto, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Położone  pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin uchodzi za polską stolicę żeglarstwa.

Dla miłośników spędzania wolnego czasu na jeziorze jest wręcz punktem obowiązkowym na Mazurach. Co roku tylko w porze letniej odwiedzane jest przez masę turystów, którzy wybierają noclegi w Giżycku i zostają tam na dłużej. Nic dziwnego, że na terenie miasta zadbano również o inne atrakcje, które warto zobaczyć. Co się do nich zalicza?

Twierdza Boyen

Gdy udamy się na zachód Giżycka, trafimy na słynną Twierdzę Boyen - ważne miejsce historyczne związane z I Wojną Światową, podczas której pełniło funkcję obronną. Ta licząca sobie już ponad 150 lat budowla ma kształt sześcioramiennej gwiazdy i otoczona jest murem o imponującej długości 2303 metrów. Jako jedna z niewielu fortec uchowała się w całości, a w 1975 roku została okrzyknięta zabytkiem architektury.

Podczas zwiedzania twierdzy możemy zobaczyć m.in.:

  • budynek dawnych koszar;
  • laboratorium artyleryjskie;
  • schron piechoty;
  • stanowisko pancernej kopuły obserwacyjnej; 
  • Bramę Prochową;
  • Bramę Kętrzyńską;
  • Bramę Giżycką, która stanowi punkt zwieńczający wycieczkę. 
Twierdza Boyen
Most Obrotowy

Powstał w 1860 roku, waży ponad 100 ton i jest nierozerwalnie związany z Twierdzą Boyen, łączy ją bowiem z lądem. Most obrotowy sam w sobie to konstrukcja co najmniej intrygująca. W przeciwieństwie do budowanych w tamtych czasach mostów zwodzonych, przęsło mostu otwiera się do boku o całe 90 stopni i ustawia w pozycji równoległej do nabrzeża. Do jego obsługi potrzebny jest tylko jeden człowiek, a cały proces otwierania mostu zajmuje mu raptem 5 minut. 

Wieża ciśnień

Słynny punkt widokowy Giżycka, koło którego nie można przejść obojętnie. Znajduje się bowiem niedaleko dworca kolejowego i dla większości przyjeżdżających do miasta stanowi pierwszą atrakcję z listy. Niegdyś w kopule znajdował się zbiornik wodny. Giżycka budowla pełniła funkcję dostarczyciela bieżącej wody aż do 1996 roku. Dziś znajduje się tam taras widokowy, muzeum oraz kawiarnia.

2020 - Hotel Mazurska Chata - noclegi w Mikołajkach